21 Ocak 2021

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Herhangi bir program oluşturmak istediğimizde ilk olarak bu işi bilgisayarlara veya makinelere anlatabilmemiz gerekmektedir. Programlama dilleri yardımı ile yapılacak işlemi, işlemin ne zaman yapılacağını ve koşullarını bu programlama dilleri yardımıyla makinelere öğretmekteyiz.

Daha net anlaşılması açısından programlama dilleri bizlerin makineler ile konuşabilmemizi ve onları eğitmemizi sağlar.

Gelişmiş makineler ile konuşabildiğimiz bu diller 3 gruba ayrılmaktadır.

Yazımızın konusu olan "Yüksek Seviyeli Programlama Dilleri" nelerdir bir bakalım. Eğer bir dilin makine diline uzak olması ve insan diline yakın olması bu programlama dilini yüksek seviyeli bir dil yapar.

Fakat dil makine diline ne kadar uzak olursa çalışması bir o kadar yavaştır. Düşük seviyeli programlama dilleri makine diline daha yakın oldukları için daha hızlı çalışmaktadır.

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Eski zamanlarda program yapabilmek için bilgisayarların yada makinelerin fiziksel parçaları hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmekteydi. Çünkü en kaba tabirle elektronik aletler 1 ve 0 lardan anlar.

Onlar için 1 elektrik var 0 elektrik yok demektir. Yazılan bütün programlar, oyunlar ve işletim sistemleri bu temel mantık üzerine kurulmuştur.

Bütün programlama dilleri delendikten sonra ve işlemleri gerçekleştirmeden az önce yan yana yazılmış 1 ve 0 lar üretir. Çünkü makineler sadece bundan anlar.

Fakat 1 ve 0 lar ile program yazmak oldukça zahmetli olacağı için, insan diline daha yakın olan Yüksek Seviyeli Programlama dilleri geliştirildi. Artık bir insan ile konuşur gibi programlarımızı yazabiliyor.

Bu dillerin kolay sözdizimi (Syntax) sayesinde hızlı bir şekilde geliştirme yapmak mümkün oldu. Yüksek Seviyeli Programlama dillerini yazmak ve okumak oldukça kolaydır. Yazılan programlar direk olarak bu şekilde makineler tarafından anlaşılmaz.

Derleyici ve yorumlayıcılar tarafından makine diline çevrilir ve o şekilde çalışması sağlanır. Bu yüzden makine diline ne kadar uzak olursak programlarınçalışması için gereken süre bir o kadar artacakdır.

Günümüz teknolojilerinde biz bu yavaşlamayı belkide fark bile etmeyeceğiz ama arka planda neler olduğu bilmekte fayda var.

Yüksek Seviyeli Programlama Dilleri Hangileridir?

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Yüksek seviyeli programla dillerini öğrenmek oldukça kolaydır. Yabancı bir dil öğrenmek gibi düşünebilirsiniz. Günümüzde en çok kullanılan yüksek seviyeli programlama dilleri ise şöyledir;

 • C#
 • Visual Basic
 • C++
 • Objective C
 • Java
 • PHP
 • Python
 • BASIC
 • JavaScript
 • Swift
 • Ruby
 • Pascal
 • Cobol
 • Perl

Yukarıda listelediğim programlama dillerinin her biri farklı alanlarda program geliştirmenize olanak sağlamaktadır. İçlerinden herhangi birini öğrendiğinizde, diğer bir dili öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Her birinin sözdizimi farklılık göstermektedir. Fakat genelde koşul ve sonuç üzerine kurulu algoritmalar ile program geliştirilir.

Örnek vermek gerekirse "böyle olursa, şöyle yap" gibi kalıplar kurularak programlar geliştirilir. Bu dillerin bazıları mobil uygulama geliştirmede, bazıları web projeleri oluşturmada, bazıları ise oyun geliştirmek için kullanılabilir.

Eğer hiçbir programlama dili bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, yüksek seviyeli programlama dillerinden herhangi biri ile başlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe ve tecrübe kazandıkça dili değiştirebilir, yada seviyesini düşürebilirsiniz.

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU

PHP Explode Fonksiyonu

PHP Explode Fonksiyonu

PHP Explode Fonksiyonu, herhangi bir değişken içerisinde bulunan veriyi belirtilen ayraca göre parçalayan ve bunu dizi olarak geri döndüren bir php fonksiyonudu...

Yazılım

23 Ocak 2021

Bitcoin nedir

Bitcoin nedir

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası ve resmi bir kuruluş ile bağlantısı olmayan elektronik para birimidir. En popüler elektronik para birimleri arasında liderd...

Nedir

2 Ocak 2021

Visual Basic Nedir?

Visual Basic Nedir?

Visual Basic, Microsoft tarafından oluşturulmuş bir programlama dilidir. Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiştir. Yüksek Seviye Programlama Dili olan V...

Nedir

23 Ocak 2021

CSS Nedir

CSS Nedir

CSS, düzen, renkler ve yazı tipleri dahil olmak üzere sunum ve içeriğin ayrılmasına izin vermek için geliştirilmiştir. CSS kullanarak, aynı anda birkaç web site...

Nedir

17 Aralık 2020

Htaccess nedir

Htaccess nedir

Htaccess (Hypertext Access) dosyası, bir çok ağ sunucusu tarafından desteklenen web alanı üzerinde ayar yapmaya yarayan yapılandırma dosyasıdır. Htaccess ne ...

Nedir

26 Aralık 2020