3 Ocak 2021

Yazılıma başlamak için 3 neden

Yazılıma başlamak için 3 neden

Günümüz teknolojileri hız kesmeden gelişmeye devam etmekte. Teknoloji denildiği zaman benim aklıma robotlar, yapay zekalar, akıllı aletler, süper güçlü bilgisayarlar ve bunlara benzer kavramlar gelmekte.

Fark ettiyseniz yukarıda bahsettiği bütün bu kavramların sadece elektrik gücü ile çalışmamasıdır. En basit elektrikli aletler bile belli kurallar çerçevesinde hareket etmektedir.

Elektrikle çalışan herhangi bir cihazın anladığı en basit şey 1 ve 0 dır. Eğer elektrik varsa 1, elektrik yoksa 0 demektir. Bu en basit kuraldır ve bir çok yazılım dilinde olan mantıksal kavramın başlangıcıdır.

Peki hayatımızın her alanında var olan bu akıllı cihazları kimler programlıyor. Hangi yazılım dilini kullanıyorlar, nasıl oluyorda bu cihazlar bizim hayatımızı kolaylaştırıyor, hiç merak ettiniz mi?

Eğer sizler de sadece bu teknolojileri kullanan, tüketen kişilerden olmaya devam etmek istiyorsanız yazının geri kalanı sizleri pekte mutlu etmeyecektir.

Yok arkadaş ben merak ediyorum, nasıl oluyorda bu cihazlar bizim hayatımızı kolaylaştırıyor?

Bu işin sırrı nedir diyorsanız gelin sizde ufaktanda olsa yazılım nedir ve neden ihtiyaç duyarız, yazılıma başlamak için 3 neden'in cevaplarını birlikte bulalım.

Kişisel gelişimin önemi

Yazılıma başlamak için 3 neden

Günün birçok saatini işinizde ve o işinize gidip gelirken yolda harcıyorsunuz değil mi? Bu yorucu tempoda kendinizi geliştirecek herhangi bir hobiniz de yoktur herhalde?

Eğer kendinize yeni uğraşlar arayışınızdaysanız, yazılıma başlamak için en geçerli sebebiniz vardır demektir. Yazılım olaylarına çok uzak bile olsanız korkacak bişey yok.

Yazılım hiç bilmeyen için biraz korkutucu olabilir, ama içine girdiğinizde sizleri mutlu edecek bir dünyadır. Kendinizi geliştirirsiniz, olaylara bakış açınız değişir, daha pratik düşünmeye başlarsınız, problem çözme becerileriniz gelişir.

Yukarıda bahsettiğim olayları hallettiğinizde, hayatınız ne kadarda güzel olurdu değil mi? Evet bu yüzden herhangi bir yazılım dili öğrenmek sizlere bu becerileri kazandıracaktır.

Belki de mutluluk yazılımdır

Yazılıma başlamak için 3 neden

Karar verdiniz ve x bir yazılım dilini öğrenmek istiyorsunuz. Ya arkadaş ne güzel ağrısız bir başım vardı, nedir bu saçma sapan rakamlar ve yazılar diyerek bir anda sıkıcı hayatınız daha da çekilmez bir hal aldı.

Pes etmeyin, kendimden örnek vermem gerekirse; ben yazılıma başladığımda oldukça hevesliydim. Bütün yazılım dillerinde olan "Merhaba Dünya" uygulaması ilk projedir.

Ekrana benim komutlarımla "Merhaba Dünya" yazan bir uygulama beni haddinden fazlasıyla mutlu etmişti. Arkadaşlarıma ve çevremdekilere yaptığım şeyi gösteriyordum ve bir türlü istediğim sonucu alamıyordum.

Günler, aylar geçti hesap makinesi, basit saatler, form uygulamaları derken bir şeyi fark ettim. Kendi yaptığım bişey koşulsuz şartsız bana ithaat ediyordu ve benim programladığım komutların dışına çıkmıyordu.

Belkide bu psikolojik bir sorun olabilir, ama yaptığım her proje, her uygulama beni çok fazla mutlu ediyordu. Hobi olarak başladığım bir uğraş beni mutlu ediyordu ve ben buna devam etmeliyim demiştim.

Yazılımcı olmak mı istiyorsunuz

Yazılıma başlamak için 3 neden

Son yıllarda ülkemizde adından sıkça söz ettiren yazılım, yazılımcı, yazılım dilleri, 1 milyon yazılımcı projesi gibi terimler hayatımızın içinde yer edindi. Bu işi meslek olarak seçmek isteyenlerin aklındaki ilk düşünce, bu işte ne kadar para var acaba?

Böyle düşünmeniz normal, bunu size düşündüren en büyük etken ise; "oturdukları yerden tonla para kazanıyor adamlar ya" demeniz yada çevrenizdeki en az bir kişinin bunu demesidir.

Hobi olarak öğrendiğiniz yazılım size gerçekten de müthiş paralar kazandırabilir bu doğru. Ama hiçte o kadar kolay olmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Fiziksel yorgunluk yok denecek kadar az olan bir sektördür yazılım sektörü.

Günün çoğunu aklınızda yaşayacaksınız. Çözülmesi gereken problemler var ve bunu makineye nasıl anlatacaksın. İlk olarak makine ile gerçek dünya arasında tercüman olan yazılım dilini öğrenmen gerekemekte.

Bazı zamanlarda 10 kamyon kum taşısam dediğin durumlar yaşayacaksın. Zihnin yorulacak, uykunda bile problemi nasıl çözeceğini düşüneceksin. Bu yüzden meslek olarak yazılım seçmek için çelik gibi sinirlere ihtiyacın var benden söylemesi.

Lafı daha fazla uzatmanaya gerek yok.

Yazılım yaparak, kod yazarak mutlu olabilir, mutlu olduğun şeyi yapara para kazanabilirsin.

Yada başkalarının yaptığı uygulamaları kullanarak, oyunları oynayarak, cihazları satın alarak hayatına kaldığın yerden devam edebilirsin.

Ben Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU,

"I Love Coding, But I'm Looking For The Best Code"

Htaccess nedir

Htaccess nedir

Htaccess (Hypertext Access) dosyası, bir çok ağ sunucusu tarafından desteklenen web alanı üzerinde ayar yapmaya yarayan yapılandırma dosyasıdır. Htaccess ne ...

Nedir

26 Aralık 2020

DMCA Nedir

DMCA Nedir

Birçok internet sitesinde DMCA logosunu görmüşsünüzdür. Peki bu DMCA nedir? Ne işe yarar hiç merak ettiniz mi? 1948 yılında yürürlüğe girmiş olan İnsan Hakları ...

Nedir

14 Aralık 2020

Sıfırdan Yazılım Öğrenmek

Sıfırdan Yazılım Öğrenmek

Bu güne kadar hiç bir şekilde yazılımın yanından bile geçmemiş olabilirsiniz. Ama şu sıralar "Yazılım" oldukça fazla karşınıza çıkıyor değil mi? Hep kulak ar...

Yazılım

17 Ocak 2021

CSS Nedir

CSS Nedir

CSS, düzen, renkler ve yazı tipleri dahil olmak üzere sunum ve içeriğin ayrılmasına izin vermek için geliştirilmiştir. CSS kullanarak, aynı anda birkaç web site...

Nedir

17 Aralık 2020

Dogecoin nedir

Dogecoin nedir

Dogecoin, Aralık 2013 tarihinde tanıtılmıştır. Kripto para piyasasındaki kısatması DOGE dir. Popüler bir köpek cinsi olan Shiba Inu'ya atıfta bulunmak için ...

Nedir

3 Ocak 2021