23 Ocak 2021

Visual Basic Nedir?

Visual Basic Nedir?

Visual Basic, Microsoft tarafından oluşturulmuş bir programlama dilidir. Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiştir. Yüksek Seviye Programlama Dili olan Visual Basic, öğrenmesi kolay, nesne tabanlı ve görsel bir dildir.

Kısa sürelerde yeterli çalışma ile hızlıca öğrenilip, kazanç sağlayabileceğiniz bir programlama dilidir. Bu dilin en önemli özellikleri arasında Windows ile tam uyumlu çalışması gelmektedir.

Windows bileşenlerine çok rahat bir şekilde erişebilirsiniz. Sürükle bırak tekniği ile programlarınızın görsellerini hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Daha eski programlama dillerinde ekrana bir tuş koymak bazen can sıkıcı olabliyordu.

Microsoft tarafından geliştirilen Visual Basic sayesinde Grafiksel Kullanıcı Arabirimi (GUİ) işlerinden daha çok kodlamaya odaklanabilirsiniz. Basic programlama dili baz alınarak geliştirildiğini söylemiştik.

Basic, (Beginners-All Purpose Symbolic Instruction Code) kısaltmasıdır. Türkçeye çevirdiğimizde "Yeni Başlayanlar İçin Çok Amaçlı Sembolik Talimat Kodu" anlamı çıkmaktadır.

Visual Basic Ne İşe Yarar?

Visual Basic Nedir?

Visual Basic'in çıkış amacı en temek programları yazmaktı. Zaman içerisinde Windows ile tam uyumlu çalışmasından dolayı geliştirildi ve günümüzde en çok kullanılan programlama dillerinden biri oldu.

Popüler olmasının ardında hızlı program geliştirme ve fonksiyonel bir yapısının olması önemli bir etkendir. Visual Basic ile geliştirilen programları dilediğiniz zaman yine bu dili kullanarak hızlıca geliştirebilirsiniz.

Geliştirdiğiniz küçük çaptaki uygulamalarınızı veritabanına bağlayarak daha büyük ölçekte işler yapmanıza olanak tanımaktadır. Kısaca Visual Basic ne işe yarar diye sorulduğunda, Visual Basic, Windows platformlarında görsel ve nesne tabanlı, olay yordamlı programlar geliştirmenize olanak sağlayan, yüksek seviyeli bir programlama dili diyebiliriz.

Geliştirecekleriniz tamamen sizin hayal gücü ile sınırlıdır. Hızlı bir şekilde öğrenilmesi ve günümüzde iş olanağının olması bu dili tercih etmenize neden olabilir.

Visual Basic İle Neler Yapılabilir?

Visual Basic Nedir?

Visual Basic programlama dili ile neler yapılabilir? Bu dil ile en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Microsoft tarafından 2015 yılında piyasaya çıkan bu dil ile Windows işletim sistemlerinde yapabileceklerinizin bir sınırı yok.

Yazılım dilleri ile ilgilenen kişilerin mutlaka bir dönem ilgilendiği bu programlama dilini öğrenmek ve çalışan uygulamalar yapmak kolay olduğu için, bir çok kişi tarafından tercih edilmiş ve kısa sürede popüler olmuştur.

Örnek vermek gerekirse Visual Basic ile kabaca şunları yapabilirsiniz.

  • Windows API uygulamaları
  • Active-X uyumlu uygulamalar
  • Veritabanları ile çalışan uygulamalar
  • Çeşitli masaüstü uygulamaları

Visual Basic Zor Mu?

Hem hayır hem de evet. Hiç programlama dili bilmeyen kişiler oldukça zorlayıcı olabilir. Fakat kısa sürede öğrenilebilen bir programlama dilidir.

Visual Basic Nedir Kısaca

Microsoft tarafından Basic programlama dili üzerine geliştirilmiş bir programlama dilidir.

Bitcoin nedir

Bitcoin nedir

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası ve resmi bir kuruluş ile bağlantısı olmayan elektronik para birimidir. En popüler elektronik para birimleri arasında liderd...

Nedir

2 Ocak 2021

HTML Nedir

HTML Nedir

HTML (HyperText Markup Language), web'in en temel yapı taşıdır. Genel olarak HTML, web sitesi oluşturmada yeni başlayanlar için bile çok basit ve öğrenmesi ...

Nedir

15 Aralık 2020

Dogecoin nedir

Dogecoin nedir

Dogecoin, Aralık 2013 tarihinde tanıtılmıştır. Kripto para piyasasındaki kısatması DOGE dir. Popüler bir köpek cinsi olan Shiba Inu'ya atıfta bulunmak için ...

Nedir

3 Ocak 2021

PHP Explode Fonksiyonu

PHP Explode Fonksiyonu

PHP Explode Fonksiyonu, herhangi bir değişken içerisinde bulunan veriyi belirtilen ayraca göre parçalayan ve bunu dizi olarak geri döndüren bir php fonksiyonudu...

Yazılım

23 Ocak 2021

CSS Nedir

CSS Nedir

CSS, düzen, renkler ve yazı tipleri dahil olmak üzere sunum ve içeriğin ayrılmasına izin vermek için geliştirilmiştir. CSS kullanarak, aynı anda birkaç web site...

Nedir

17 Aralık 2020