Hakkımda

Merhaba!

Ben Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU

Sizlere biraz kendimden bahsetmek istiyorum. 1988 yılında İstanbul'da doğdum.

Cansu DİNKÇİOĞLU ile evliyim.

İlk bilgisayarımı aldığımda yanılmıyorsam 7 yaşında falan olmam gerekiyor. O zamanlar daha işletim sistemleri falan yok ms-dos ekranında siyah beyaz yada tercihe göre mavi beyaz ekrandan ibaret bir kasa ve monitör. Halam getirmişti ne işimize yarayacaksa.

Öyle yada böyle kardeşim Ufuk DİNKÇİOĞLU ve ben o bilgisayar ile baya oynadık (oynadık derken açayım biraz)

içerisinde halen daha tam olarak ne olduğunu ve nasıl yüklendiğini bilmediğim yaklaşık 10-12 adet oyun vardı. Bilen bilir atari zamanında 1 in 1.000.000 oyun olan kasetler vardı. Onun gibi bişeydi.

Neyse biz o pc ile baya vakit geçirdik. 2 sene gibi.

Şu an bilgisayar diyebileceğimiz alet ise 5 sınıfta yine halam Nazlı DİNKÇİOĞLU tarafından alınmış olup ben ve kardeşimin kullanımına sunuldu.

Hikaye burada başlıyor;

Bilgisayarın içerisinde windows 98 yüklüydü çok iyi hatırlıyorum. O günlerde kardeşimle ne yapacağımızı bilmeden açıp ekranına bakıyorduk. Dedim bu iş böle olmayacak. Gazete bayilerinde satılan zamanın teknoloji dergilerinden almaya başladık.

Dergilerin içinden hem program cd leri çıkıyordu hemde bilgisayar nedir? Efendime söliyim ne işe yarar insanlara anlatmaya çalışıyordu.

Neyse bilgisayar tamircileri var tabi sağdan soldan duydum format attırdık falan diye.

Yine o dergilerin birinde hiç unutmam Format nasıl atılır? diye bi yazı vardı Hemde Windows 98 için İşte bilgisayar ile ilk mücadelem o dakika başladı.

Bilgisayarın yanında verilen (yanar dönerli windows cd) si ile başladık işe.

Yine uzatmayalım o gün ben dergide yazan talimatlar ile daha yeni sayılan bilgisayarımıza format attım hatasız hemde. Sonra dedim bu işte bi yanlışlık var bir daha denedim. Böyle böyle hafta aşırı format atıyordum. Günler geçti falan derken. Çevremizdeki kişilere format atmaya başladım. İlk ve Orta Okul hayatım format atmaktan ibaret diyebiliriz.

Ama şunu da hatırlatayım yaş oldu 30 yaklaşık 20 senedir bilgisayar kullanıyorum, daha teknik servise gidip ne format attırdım ne parça değiştirttim.

Lise hayatımda Ticaret Meslek Lisesi (Dış Ticaret) bölümü okudum ve bilgisayar benim için oyun oynamaya yarıyordu.

Okuldan çık eve gel adsl falan yeni moda olmuş online bir kaç oyun var zaten girip deli gibi onu oynuyoruz. Bilen bilir "Kınayt" derdik sonra öğrendik ki o baştaki "Kı" okunmazmış :)

Lise bitti sıra geldi üniversite hayatına.

Gidip ticaret meslek lisesinden sonra Emlak ve Emlak Yönetimi (2 senelik MYO) okudum ne işe yarayacaksa. Yine bilgisayar sadece oyun oynamaya ve o sıralar yavaştan popüler olmaya başlayan sosyal medya sitelerinde takılmacalar falan. Ama içimde hep bir yerde CODER olmak var yani. Yabancı filmlerde görüyoruz adamlar çatır çutur KOD yazıyor. MATRIX saolsun.

Öyle böyle derken üniversitede bitti. Çeşitli iş alanlarında kendimi denedim. Çoğundan zevk almadım isteksiz yaptım o işleri. Bu arada sene 2010 civarı.

Baktım böyle olmayacak dedim "Ekrem, Oğlum sen bu bilgisayarı seviyorsun demi?" cevap "Evet" oldu. "Bilgisayar üzerine bişiler yapsan nasıl olur?" gibi soruları sorarken kendimi "Bilişim Akademisi" adı verilen özel dersanelerin birinde "C# Yazılım Mühendisliği" eğitimi alırken buldum.

her akşam olsun da ben o sınıfa gidiyim KOD yazayım KOD dediğim günler oldu. Eeeeee 1 sene akademiye git macera bitti. Sağa sola iş başvurusu yaptım hiç bir şey bilmiyorum adam beni ne yapsın. Bir kaç yerde ufak işlerde çalıştım. Sene 2011 civarı.

Oydu buydu derken ben ara sıra eş ve dostlara web siteleri yaparak başladım bu işe. Yaklaşık olarak 5 sene 2011-2016 arasında hep ufak tefek işler yaptım "Yazılım" işinde. Normalde yaptığım işler farklı idi. Onlar çok ayrı hikayeler o yüzden es geçiyorum.

2016 yılından sonra dedim ki ben bundan sonra sadece "Yazılım" yapıcam. Öyle de oldu.

2016'dan bu yana KOD yazıyorum, yazdığım her KOD bir öncekinden daha iyi olmak zorunda. Kendime bunu prensip edindim.

Günümüzde ise artık kendime "C# Yazılım Mühendisi" diyebiliyorum.

Çünkü müşterilerimin isteklerini gerçekleştiren "YAZILIMLARI İNŞA EDİYORUM"

i love coding but i'm looking for the best code...

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU