23 Ocak 2021

PHP Nedir? PHP Ne İşe Yarar?

PHP Nedir? PHP Ne İşe Yarar?

PHP Nedir?

PHP (Hypertext Preprocessor), HTML içine gömülebilen ve özellikle sanal web siteleri geliştirme için tasarlanmış, yaygın olarak kullanılan bir betik dilidir. PHP, web tabanlı ve nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Geçmişte PHP, "Kişisel Giriş Sayfası" anlamına gelen Home Page anlamına geliyordu, ancak şimdi Hypertext Preprocessor olarak adlandırılıyor. PHP sayesinde, kendi başınıza yönetilebilen dinamik web siteleri oluşturulabilirsiniz.

PHP'nin geliştirilmesi 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından başlatılmış ve bugün PHP topluluğu tarafından devam ettirilmektedir. PHP ücretsiz bir yazılımdır.

PHP Nedir? PHP Ne İşe Yarar?

PHP Ne İşe Yarar?

PHP kodları, bir PHP işleme modülüne sahip bir web sunucusu tarafından yorumlanır ve çıktı olarak bir web sitesi oluşturulur. Bu kodlar, verileri işlemek için harici bir dosyaya kaydedilerek alınabilir veya doğrudan HTML koduna gömülebilir.

HTML oluşturmak için çok fazla kod yazmak yerine, istediğinizi yapan ve bunu HTML'ye dahil eden PHP kodu yazın. PHP kodu Özel başlangıç ​​ve bitiş etiketleri kullanmaktadır. Bu etiketlerle "PHP moduna" kolayca girebilir ve çıkabilirsiniz.

PHP Nedir? PHP Ne İşe Yarar?

PHP'yi Diğer Dillerden Ayıran Özelliği

PHP'yi Javascript gibi kullanıcı tarafı dillerinden ayıran şey, sunucu tarafında çalışmasıdır. İsterseniz HTTP sunucunuzu tüm HTML dosyalarınızı PHP dosyası olarak görüntülenecek ve işlenecek şekline talimat verebilirsiniz.

Bununla birlikte, kullanıcılar aslında bir sunucu tarafı uygulama kullandıklarının farkında olmayabilirler. PHP herhangi bir web sunucusuna ve hemen hemen tüm işletim sistemi ve platformlara ücretsiz olarak kurulabilir.

PHP Nasıl Öğrenilir?

PHP kullanmanın en güzel yanlarından biri, yeni kullanıcılar için öğrenmenin çok kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için gelişmiş özelliklere sahip olmasıdır. PHP'nin uzun özellikler listesini okumaktan korkmayın.

PHP Nasıl Öğrenilir? ve PHP İle Neler Yapılır? bu işe heveslenenlerin en çok merak ettikleri basında gelmektedir. Eğer sizlerde web programlama dünyasına giriş yapmak için araştırmalara başlayabilirsiniz.

Ufkunuz genişleyecektir. PHP ile programlamaya hemen başlayabilir ve birkaç saat içinde basit programlar yazabilirsiniz. PHP geliştirme, sunucu tarafı programlamaya odaklanmış olsa da, daha fazlasını yapmak için kullanabileceğiniz araçlar bulunmaktadır.

PHP ile neler yapılabilir?

PHP ile dinamik web siteleri yapılabilir.

PHP öğrenmesi zor bir yazılım dilimidir?

Hayır. PHP öğrenmek oldukça kolaydır. Kısa sürede kendi web sitenizi rahatça yapabilirsiniz.

PHP ücretli mi?

PHP tamamen ücretsizdir.

PHP en çok hangi alanlarda kullanılmaktadır?

PHP daha çok web uygulamaları - web siteleri oluşturmak için kullanılmaktadır.

PHP öğrensem iş bulabilirmiyim?

Mümkündür. Fakat sadece PHP bilmeniz pek bir şey ifade etmeyebilir. Destekleyici bir kaç dil daha bilmeniz iyi olacaktır.

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Herhangi bir program oluşturmak istediğimizde ilk olarak bu işi bilgisayarlara veya makinelere anlatabilmemiz gerekmektedir. Programlama dilleri yardımı ile yap...

Nedir

21 Ocak 2021

Yazılıma başlamak için 3 neden

Yazılıma başlamak için 3 neden

Günümüz teknolojileri hız kesmeden gelişmeye devam etmekte. Teknoloji denildiği zaman benim aklıma robotlar, yapay zekalar, akıllı aletler, süper güçlü bilgisay...

Yazılım

3 Ocak 2021

Sıfırdan Yazılım Öğrenmek

Sıfırdan Yazılım Öğrenmek

Bu güne kadar hiç bir şekilde yazılımın yanından bile geçmemiş olabilirsiniz. Ama şu sıralar "Yazılım" oldukça fazla karşınıza çıkıyor değil mi? Hep kulak ar...

Yazılım

17 Ocak 2021

DMCA Nedir

DMCA Nedir

Birçok internet sitesinde DMCA logosunu görmüşsünüzdür. Peki bu DMCA nedir? Ne işe yarar hiç merak ettiniz mi? 1948 yılında yürürlüğe girmiş olan İnsan Hakları ...

Nedir

14 Aralık 2020

PHP Explode Fonksiyonu

PHP Explode Fonksiyonu

PHP Explode Fonksiyonu, herhangi bir değişken içerisinde bulunan veriyi belirtilen ayraca göre parçalayan ve bunu dizi olarak geri döndüren bir php fonksiyonudu...

Yazılım

23 Ocak 2021