22 Ocak 2021

Lazy Load Nedir?

Lazy Load Nedir?

Lazy Load, yüksek görsel barındıran web sitelerinde sayfaların daha hızlı açılmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Lazy Load, web sitelerine görüntülerin eşzamansız olarak yüklenmesidir.

Bu, içeriğin ekranın üst kısmında veya ilgili görüntü tarayıcıda görüntülendiğinde tamamen yükleneceği anlamına gelir. Lazy Load yöntemini kullanan sayfalarda, sayfa açıldığında henüz ekranda olmayan resimler yüklenmeyecektir.

Bu, aşırı görsel ekranın neden olduğu sayfa yavaşlamasını önler. Lazy Load kullanarak, ekranda görüntülenmeyen görüntülerin yüklenmesini geciktirebilir, sitenin açılmasını hızlandırabilir, gereksiz site yüklemelerini engelleyebilirsiniz.

Bu nedenle, görünüm alanında olmayan grafikler ilk sayfa yükleme performansını iyileştirir. Gerektiği zaman resim yüklemek sitenin hızını artırır. Lazy Load, genellikle aşağıdaki gibi görsel listelemenin yoğun ve önemli olduğu web sitelerinde kullanılır.

Lazy Load Nedir?

Çok sayıda resim kullanan kaydırıcılı ve galerili sayfalarda da kullanılmalıdır. Binlerce ürün içeren e-ticaret web siteleri için, sayfayı açarken tüm resimleri tek seferde yüklemek, SEO açısından zararlıdır.

Durum böyle olursa, kullanıcılar web sitesinden ayrılır ve arama sonuçlarında görünen rakip web sitelerini ziyaret eder. Bugün, bir web sitesi 3 saniyeden fazla yüklenirse İnternet kullanıcılarının neredeyse yarısı o web sitesinden ayrılıyor.

Çünkü bir sitenin hızı, kullanıcıların siteye nasıl ulaştığıyla doğrudan ilgilidir. Maalesef özellikle e-ticaret siteleri ile görsel sayısı fazla olunca sitenin hızı olumsuz etkilenmektedir. Sonuç olarak, sitenin hemen çıkma oranı artar ve site düşük sıralanır.

Amaç, bant genişliğinden tasarruf ederek sitenin hızını artırmaktır. Net bir açıklama yapacak olursak, bu "şu anda ihtiyaç duyulmayan bir nesneyi çağırmamak" olarak ifade edilebilir. Dolayısıyla SEO ve kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli olan sayfa açılma hızı önemli ölçüde azalacaktır.

Lazy Load Kullanmanın Faydaları Neler?

Lazy Load Nedir?

  • Web sitesinin hızı önemli ölçüde artar. Bu nedenle yüksek performans gösterir. Sıralamanız yükselir.
  • Aşırı kaynak tüketimi önlenir. Sunucu kaynağı tarafından yalnızca kullanıcı tarafından görüntülenen alanlar kullanılır.
  • Sayfaların hızlı açılması, kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman geçirmesine olanak tanır. Bu, web sitenizin hemen çıkma oranını azaltacaktır.
  • Hızlı açılan sayfalar, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunar. Web sitenizin geliştirilmiş kullanıcı deneyimi sıralamanızı da etkiler. Bu, kullanıcı dostu ve arama motoru dostu bir web sitesi oluşturmanızı kolaylaştırır.
  • Binlerce ürün ile e-ticaret siteleri için bant genişliği tüketimini azaltır.
  • Siteye giren kullanıcıların tüm görsellerin açılmasını beklemesi gerekmez. Ne gerekiyorsa hemen alır.
  • Kullanıcıların daha fazla içerik keşfetmesini sağlar.
PHP İle Neler Yapılabilir?

PHP İle Neler Yapılabilir?

Hiç şüphesiz en çok tercih edilen web programlama dillerinden biri olan PHP ile hayal gücünüze bağlı olarak bir çok web projesini hayata geçirebilirsiniz. Öğren...

Yazılım

23 Ocak 2021

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Herhangi bir program oluşturmak istediğimizde ilk olarak bu işi bilgisayarlara veya makinelere anlatabilmemiz gerekmektedir. Programlama dilleri yardımı ile yap...

Nedir

21 Ocak 2021

HTML Nedir

HTML Nedir

HTML (HyperText Markup Language), web'in en temel yapı taşıdır. Genel olarak HTML, web sitesi oluşturmada yeni başlayanlar için bile çok basit ve öğrenmesi ...

Nedir

15 Aralık 2020

Unity Nedir

Unity Nedir

Unity, bilgisayarlar, oyun konsolları ve mobil cihazlar için video oyun geliştirmek için kullanılan bir oyun motorudur. Unity Technologies tarafından geliştiril...

Nedir

20 Aralık 2020

Sıfırdan Yazılım Öğrenmek

Sıfırdan Yazılım Öğrenmek

Bu güne kadar hiç bir şekilde yazılımın yanından bile geçmemiş olabilirsiniz. Ama şu sıralar "Yazılım" oldukça fazla karşınıza çıkıyor değil mi? Hep kulak ar...

Yazılım

17 Ocak 2021