22 Ocak 2021

Lazy Load Nedir?

Lazy Load Nedir?

Lazy Load, yüksek görsel barındıran web sitelerinde sayfaların daha hızlı açılmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Lazy Load, web sitelerine görüntülerin eşzamansız olarak yüklenmesidir.

Bu, içeriğin ekranın üst kısmında veya ilgili görüntü tarayıcıda görüntülendiğinde tamamen yükleneceği anlamına gelir. Lazy Load yöntemini kullanan sayfalarda, sayfa açıldığında henüz ekranda olmayan resimler yüklenmeyecektir.

Bu, aşırı görsel ekranın neden olduğu sayfa yavaşlamasını önler. Lazy Load kullanarak, ekranda görüntülenmeyen görüntülerin yüklenmesini geciktirebilir, sitenin açılmasını hızlandırabilir, gereksiz site yüklemelerini engelleyebilirsiniz.

Bu nedenle, görünüm alanında olmayan grafikler ilk sayfa yükleme performansını iyileştirir. Gerektiği zaman resim yüklemek sitenin hızını artırır. Lazy Load, genellikle aşağıdaki gibi görsel listelemenin yoğun ve önemli olduğu web sitelerinde kullanılır.

Lazy Load Nedir?

Çok sayıda resim kullanan kaydırıcılı ve galerili sayfalarda da kullanılmalıdır. Binlerce ürün içeren e-ticaret web siteleri için, sayfayı açarken tüm resimleri tek seferde yüklemek, SEO açısından zararlıdır.

Durum böyle olursa, kullanıcılar web sitesinden ayrılır ve arama sonuçlarında görünen rakip web sitelerini ziyaret eder. Bugün, bir web sitesi 3 saniyeden fazla yüklenirse İnternet kullanıcılarının neredeyse yarısı o web sitesinden ayrılıyor.

Çünkü bir sitenin hızı, kullanıcıların siteye nasıl ulaştığıyla doğrudan ilgilidir. Maalesef özellikle e-ticaret siteleri ile görsel sayısı fazla olunca sitenin hızı olumsuz etkilenmektedir. Sonuç olarak, sitenin hemen çıkma oranı artar ve site düşük sıralanır.

Amaç, bant genişliğinden tasarruf ederek sitenin hızını artırmaktır. Net bir açıklama yapacak olursak, bu "şu anda ihtiyaç duyulmayan bir nesneyi çağırmamak" olarak ifade edilebilir. Dolayısıyla SEO ve kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli olan sayfa açılma hızı önemli ölçüde azalacaktır.

Lazy Load Kullanmanın Faydaları Neler?

Lazy Load Nedir?

  • Web sitesinin hızı önemli ölçüde artar. Bu nedenle yüksek performans gösterir. Sıralamanız yükselir.
  • Aşırı kaynak tüketimi önlenir. Sunucu kaynağı tarafından yalnızca kullanıcı tarafından görüntülenen alanlar kullanılır.
  • Sayfaların hızlı açılması, kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman geçirmesine olanak tanır. Bu, web sitenizin hemen çıkma oranını azaltacaktır.
  • Hızlı açılan sayfalar, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunar. Web sitenizin geliştirilmiş kullanıcı deneyimi sıralamanızı da etkiler. Bu, kullanıcı dostu ve arama motoru dostu bir web sitesi oluşturmanızı kolaylaştırır.
  • Binlerce ürün ile e-ticaret siteleri için bant genişliği tüketimini azaltır.
  • Siteye giren kullanıcıların tüm görsellerin açılmasını beklemesi gerekmez. Ne gerekiyorsa hemen alır.
  • Kullanıcıların daha fazla içerik keşfetmesini sağlar.
CSS Nedir

CSS Nedir

CSS, düzen, renkler ve yazı tipleri dahil olmak üzere sunum ve içeriğin ayrılmasına izin vermek için geliştirilmiştir. CSS kullanarak, aynı anda birkaç web site...

Nedir

17 Aralık 2020

Unity Nedir

Unity Nedir

Unity, bilgisayarlar, oyun konsolları ve mobil cihazlar için video oyun geliştirmek için kullanılan bir oyun motorudur. Unity Technologies tarafından geliştiril...

Nedir

20 Aralık 2020

Visual Basic Nedir?

Visual Basic Nedir?

Visual Basic, Microsoft tarafından oluşturulmuş bir programlama dilidir. Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiştir. Yüksek Seviye Programlama Dili olan V...

Nedir

23 Ocak 2021

Yazılıma başlamak için 3 neden

Yazılıma başlamak için 3 neden

Günümüz teknolojileri hız kesmeden gelişmeye devam etmekte. Teknoloji denildiği zaman benim aklıma robotlar, yapay zekalar, akıllı aletler, süper güçlü bilgisay...

Yazılım

3 Ocak 2021

DMCA Nedir

DMCA Nedir

Birçok internet sitesinde DMCA logosunu görmüşsünüzdür. Peki bu DMCA nedir? Ne işe yarar hiç merak ettiniz mi? 1948 yılında yürürlüğe girmiş olan İnsan Hakları ...

Nedir

14 Aralık 2020