14 Aralık 2020

DMCA Nedir

DMCA Nedir

Birçok internet sitesinde DMCA logosunu görmüşsünüzdür. Peki bu DMCA nedir? Ne işe yarar hiç merak ettiniz mi? 1948 yılında yürürlüğe girmiş olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 27. maddesinde de açıkça belirtildiği üzere;

"Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır."

1998 yılında Dünya Telif Hakkı örgütünün destekleri ile ABD Telif Hakkı Yasasıdır. DMCA'ya üye olan sitelerin içerikleri otomatik olarak koruma altına alınmaktadır. Birleşmiş Milletler Yasalarıyla oluşturulan bu koruma programı sadece Birleşmiş Milletler'de geçerli değildir.

DMCA Nedir

Eğer doğrulanmış bir üyeliğiniz varsa, DMCA Türkiye kullanıcısına Birleşmiş Milletlerde yer almakta olan koruma desteğini sunmaktadır. İnsanı bir hak olarak tanımlanan Telif Hakkı, internet ortamında nasıl korunacaktı. Uzun yıllar bu konuyla alakalı çalışmalar yapıldı.

Yapılan bu çalışmalar neticesinde 1998 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde "Digital Millennium Copyright Act" DMCA ortaya çıkmıştır. Çıkarılan bu yasa ile birlikte kişilerin her türlü fikri emeği ile ortaya çıkan ürünler dijital ortamda korunması amaçlanmaktadır.

DMCA Açılımı

DMCA, Digital Millennium Copyright Act Türkçe'ye Digital Binyıl Telif Hakkı Yasası olarak çevrilmektedir.

DMCA Ne İşe Yarar

İnternet üzerinde yayınlamış olduğunuz içeriklerinizi koruma amacıyla ortaya çıkarılmış yasal bir koruma sitemidir. Yazdığınız herhangi bir yazıyı sisteme üye olduktan sonra, sistem sizin adınıza korumaktadır.

Emek verip ürettiğiniz içeriklerinizi bu sistem ile koruyabilir, çalınan yada kopyalanan içeriklerinizi arama sonuçlarından kaldırtabilirsiniz.

DMCA Şikayeti Nedir

DMCA, bizlere ürettiğimiz içerikleri koruma altına almakta yardımcı oluyor. Bunu biliyoruz fakat içeriklerimiz yinede çalındı yada kopyalandı. Hatta bizden kopyalanan içerik aratma sonuçlarında bizden daha yukarıda çıkmakta.

Ne kadar sinir bozucu bir durum değil mi? Hal böyle olunca Google'a içeriği ilk olarak bizim yazdığımızı yada ürettiğimizi ispat etmemiz gerekmekte. DMCA bu gibi durumlarda bizlere oldukça yardımcı olmakta.

Google, telif hakları konusunda oldukça sert kuralları olan bir kuruluş. Eğer Google dizininde yer alan bir web sitesinin sizlerin içeriğinizi kullandığını yada telif hakkınızı ihlal ettiği belirten bir şikayette bulunursanız, Google bunu dikkatli bir şekilde inceleyecektir.

DMCA Nedir

Eğer bahsi geçen içeriğin gerçek Telif sahibi sizseniz, Google bu web sitesini dizininden çıkarmaktadır. Arama sonuçlarında görünmeyecektir. Bu nedenle DMCA dijital ortamda içeriklerinizi sizin adına korumaktadır.

Önemli; Eğer içeriğinizin başka web sitelerinde yayınlandığını görürseniz gerekli bilgileri doldurarak bunu Google'a bildirmeniz gerekmektedir. Buradaki en önemli nokta hak ihlalinin gerkeçten gerçekleşip gerçekleşmediğidir. Sahte şikayetler canınızı sıkabilir.

Şikayet ettiğiniz web adresi karşı bir bildirimde bulunursa, bu çekişmeli bir olaya dönüşecektir. ABD mahkemelerinde görülecek bir davanın tarafı olacaksınız ve dosya masrafları, avutkat masrafları sizden istenilecektir. Bu yüzden gereksiz şikayetlerde bulunmayınız.

DMCA Kayıt

DMCA'ya kayıt olmak ücretsizdir. İki türlü üyelik oluşturabilirsiniz. Ücretli yada ücretsiz olarak. Ücretli üyeliğin aylık 10 dolar gibi bir fiyatı bulunmaktadır.

Ücretli üyeliğin farklarına gelecek olursak;

Ücretli DMCA üyeliğinde Premium Rozet kullanabilirsiniz.

İçerikleriniiz kimlerin çaldığını görebilirsiniz.

Çalınan içeriklerinizi sizin yerinize kendisi otomatik olarak şikayet etmektedir.

Ve bir çok özelliğe aylık 10 dolar karşılığında sahip olmaktasınız.

1 Yıllık alımlarda 2 ay bedavaya gelmekte 100 dolar karşılığında 1 yıllık DMCA (Digital Millennium Copyright Act / Digital Binyıl Telif Hakkı Yasası) sahibi olabilirsiniz. Aşağıda bulunan link ile DMCA'ya üyelik oluşturabilirsiniz.

https://www.dmca.com/Protection/signup.aspx

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU

Htaccess nedir

Htaccess nedir

Htaccess (Hypertext Access) dosyası, bir çok ağ sunucusu tarafından desteklenen web alanı üzerinde ayar yapmaya yarayan yapılandırma dosyasıdır. Htaccess ne ...

Nedir

26 Aralık 2020

Bitcoin nedir

Bitcoin nedir

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası ve resmi bir kuruluş ile bağlantısı olmayan elektronik para birimidir. En popüler elektronik para birimleri arasında liderd...

Nedir

2 Ocak 2021

PHP Nedir? PHP Ne İşe Yarar?

PHP Nedir? PHP Ne İşe Yarar?

PHP Nedir? PHP (Hypertext Preprocessor), HTML içine gömülebilen ve özellikle sanal web siteleri geliştirme için tasarlanmış, yaygın olarak kullanılan bir bet...

Nedir

23 Ocak 2021

Visual Basic Nedir?

Visual Basic Nedir?

Visual Basic, Microsoft tarafından oluşturulmuş bir programlama dilidir. Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiştir. Yüksek Seviye Programlama Dili olan V...

Nedir

23 Ocak 2021

Dogecoin nedir

Dogecoin nedir

Dogecoin, Aralık 2013 tarihinde tanıtılmıştır. Kripto para piyasasındaki kısatması DOGE dir. Popüler bir köpek cinsi olan Shiba Inu'ya atıfta bulunmak için ...

Nedir

3 Ocak 2021