17 Aralık 2020

CSS Nedir

CSS Nedir

CSS, düzen, renkler ve yazı tipleri dahil olmak üzere sunum ve içeriğin ayrılmasına izin vermek için geliştirilmiştir. CSS kullanarak, aynı anda birkaç web sitesinin düzenini kontrol edebilirsiniz.

 • HTML gibi, CSS de bir programlama dili değildir.
 • CSS, Basamaklı Stil Sayfaları anlamına gelir.
 • Basamaklı Stil Sayfaları (CSS), HTML gibi bir biçimlendirme dilinde yazılmış bir belgenin sunumunu tanımlamak için kullanılan bir stil sayfası dilidir.
 • HTML ve JavaScript'in yanı sıra CSS, World Wide Web'in temel taşlarından biridir.
 • CSS, HTML öğelerinin ekranda nasıl görüntülenmesi gerektiğini açıklar.

CSS, çok fazla işten tasarruf sağlar.CSS, web sayfalarınız için tasarım, düzen ve farklı cihazlar ve ekran boyutları için görüntüdeki varyasyonlar dahil stilleri tanımlamak için kullanılır.

Önemli: "HTML, ASLA bir web sayfasını biçimlendirmek için etiketler içermemelidir!"

Bu sorunu çözmek için World Wide Web Consortium (W3C) CSS ortaya çıkardı. Bu olaydan sonra, CSS ortaya çıktıntan sonra, HTML sayfasından kaldırdı ve bir çok işten tasarruf sağladı. CSS Stil tanımları genellikle harici CSS dosyalarına kaydedilmeye başlandı.

CSS Nedir

Bu ayrım, içerik erişilebilirliğini artırabilir, sunum özelliklerinin belirlenmesinde daha fazla esneklik ve kontrol sağlayabilir ve ilgili CSS'yi ayrı bir CSS dosyasında belirleyerek birden fazla web sayfasının formatlamayı paylaşmasına izin vererek, böylece içeriğin karmaşıklığını ve tekrarını azaltabilir. 

Harici bir CSS Stil dosyasını düzenleyerek tüm web sitesinin görünümünü değiştirmeniz mümkün oldu. CSS'in en büyük amacı, HTML öğelerinin nasıl görüntülenmesi gerektiğini açıklamasıdır.

CSS, içeriğe bir mobil cihazdan erişildiğinde alternatif biçimlendirme kuralları da içermektedir. Bu olaya ise Responsive CSS Tasarımı denmektedir.

CSS Nasıl Çalışır

CSS Nedir

CSS, HTML öğeleriyle etkileşime girerek web sayfalarınıza stil kazandırır. Ad basamaklandırması, birden fazla kural belirli bir öğeyle eşleştiğinde hangi stil kuralının geçerli olacağını belirlemek için belirtilen öncelik düzeninden gelir.

Bu basamaklı öncelik şeması tahmin edilebilir. CSS belirtimleri World Wide Web Consortium (W3C) tarafından yönetilir.

W3C, CSS belgeleri için ücretsiz bir CSS doğrulama hizmeti bulundurur. HTML'ye ek olarak, XHTML, düz XML, SVG ve XUL dahil olmak üzere diğer biçimlendirme dilleri de CSS kullanımını destekler.

Basamaklı Stil Sayfaları, web sitelerini sunma sürecini basitleştirmesi beklenen basit bir tasarım dilidir.

CSS Kullanarak Neler Yapılabilir

CSS Nedir

CSS kullanarak, metnin rengini, yazı tipi stilini, paragraflar arasındaki aralığı, sütunların boyutunu ve düzenini, arka plan görüntülerinin veya renklerinin kullanımını, yerleşim tasarımlarını, farklı cihazlar ve ekran boyutları için ekrandaki varyasyonları ve diğer birçok efekti kontrol edebilirsiniz.

CSS'nin öğrenilmesi ve anlaşılması kolaydır, ancak bir HTML belgesinin görünümü üzerinde güçlü bir kontrol sağlar. Çoğu zaman CSS, HTML veya XHTML biçimlendirme dilleriyle birleştirilir.

CSS Kullanmanın Avantajları

CSS Nedir

 • CSS zaman kazandırır - CSS'yi bir kez yazabilir ve ardından aynı sayfayı birden çok HTML sayfasında yeniden kullanabilirsiniz.
 • HTML'den üstün stiller - CSS, HTML'den çok daha geniş bir öznitelik yelpazesine sahiptir, bu nedenle HTML sayfanıza HTML özniteliklerine kıyasla çok daha iyi bir görünüm verebilirsiniz.
 • Her HTML öğesi için bir stil tanımlayabilir ve bunu istediğiniz kadar web sayfasına uygulayabilirsiniz.
 • Kolay Bakım - Genel bir değişiklik yapmak için sadece stili değiştirin. Tüm web sayfalarındaki tüm öğeler otomatik olarak güncellenir.
 • Sayfalar daha hızlı yüklenir - CSS kullanmak, her seferinde HTML etiketi nitelikleri yazma ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Daha az kod, daha hızlı indirme süreleri anlamına gelir.
 • Çoklu Cihaz Uyumluluğu - Stil sayfaları, içeriği birden fazla cihaz türü için optimize etmek için kullanılabilir.
 • Bu nedenle, gelecekteki tarayıcılarla uyumlu hale getirmek için tüm HTML sayfalarında CSS kullanmak iyi bir fikirdir.

CSS Sözdizimi (Syntax)

CSS Nedir

CSS, kural tabanlı bir dildir. Web sayfanızdaki belirli öğelere veya öğe gruplarına uygulanacak stil gruplarını belirleyen kurallar tanımlarsınız. Örneğin, "Sayfamdaki ana başlığın küçük ve sarı metinle görünmesini istiyorum." gibi.

CSS Temelleri, başlamak için neye ihtiyacınız olduğunu size öğretecektir. CSS bir stil sayfası dilidir. CSS, HTML öğelerini seçerek biçimlendirmenize olanak tanır.

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU

Dogecoin nedir

Dogecoin nedir

Dogecoin, Aralık 2013 tarihinde tanıtılmıştır. Kripto para piyasasındaki kısatması DOGE dir. Popüler bir köpek cinsi olan Shiba Inu'ya atıfta bulunmak için ...

Nedir

3 Ocak 2021

HTML Nedir

HTML Nedir

HTML (HyperText Markup Language), web'in en temel yapı taşıdır. Genel olarak HTML, web sitesi oluşturmada yeni başlayanlar için bile çok basit ve öğrenmesi ...

Nedir

15 Aralık 2020

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Herhangi bir program oluşturmak istediğimizde ilk olarak bu işi bilgisayarlara veya makinelere anlatabilmemiz gerekmektedir. Programlama dilleri yardımı ile yap...

Nedir

21 Ocak 2021

Sıfırdan Yazılım Öğrenmek

Sıfırdan Yazılım Öğrenmek

Bu güne kadar hiç bir şekilde yazılımın yanından bile geçmemiş olabilirsiniz. Ama şu sıralar "Yazılım" oldukça fazla karşınıza çıkıyor değil mi? Hep kulak ar...

Yazılım

17 Ocak 2021

Yazılıma başlamak için 3 neden

Yazılıma başlamak için 3 neden

Günümüz teknolojileri hız kesmeden gelişmeye devam etmekte. Teknoloji denildiği zaman benim aklıma robotlar, yapay zekalar, akıllı aletler, süper güçlü bilgisay...

Yazılım

3 Ocak 2021