Web tasarımı nedir?

Web tasarımı nedir?

Web tasarımı nedir?

Web tasarımı, kişi ya da kuruluşları internet üzerinde tanıtmak amacı ile oluşturulmuş özel sayfalardır. Oluşturulan bu sayfalar klasik grafik tasarımından farklı olarak tarayıcılar üzerinde çalışan HTML sayfalarıdır. Bu sayfaları oluşturan kişilere yazılımcı ya da web master diyebiliriz. Kendi konusunda uzman yazılımcılar bu sayfaları oluştururken yazılım dillerinden yardım alırlar. Piyasada bulunan yazılım dillerinden ( ASP.NET / PHP ) bunlardan en popüler olanlarıdır.

Web tasarımın önemi ve doğru yazılım seçimi

Web tasarımının önemi günümüz teknolojileri sayesinde oldukça yüksek bir değere sahiptir. Tasarımın her dalında olduğu gibi web tasarımı da kendi içerisinde birçok alt dala ayrılmaktadır. Bu alt dalları kısaca ele alacak olursak düzen, renk uyumu, grafikler, yazı fontları, mobil uyumluluk, içerik ve en önemlisi SEO dostu yazılımlar.

Düzen:Kullanılan grafik ve metinler düzen içerisinde olmalıdır. Kullanıcılar aradıkları bilgilere gözleri yorulmadan kolayca ulaşmalıdırlar. Her şeyin dağınık ve düzensiz olduğu bir web sitesinde kullanıcılar vakit geçirmeden hemen çıkış yapmaktadırlar.

Renk Uyumu:Web tasarımında ki renk uyumu müşterilerin amacına ve isteklerine göre şekillenir. Örnek vermek gerekirse logosunda kırmızı rengi olan bir firma web sitesinin içerisinde kırmızı ağırlıklı renklendirme yaparsa göze daha hoş görünmektedir. İstatistiklere göre web tasarımın renk paleti 4-5 arasında değişmektedir. Çok renkli tasarımlar göz yorulmasına ve kullanıcıların web sitelerini terk etmelerine sebebiyet verir.

Grafikler:Web sitelerinde bulunan resim ve diğer görseller yapılan işi yansıtmalı ve web siteleri için özel olarak boyutlandırılmalıdır. Web sitelerinin hızlı açılmaları ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için düzenli bir biçimde yerleştirilmelidirler.

Yazı Fontları:Okunması kolay fazla abartılı olmayan yazı fontları seçilmelidir. Web tasarımında birden fazla yazı fontu kullanımı mümkündür. Fakat aşırıya kaçıldığı zaman yine kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturacağı için web tasarımında seçilen yazı fontları dikkatlice seçilmelidir.

Mobil Uyumluluk:Web tasarımı yapılırken ya da yaptırılırken en önemli başlıklardan biri de mobil uyumluluktur. Web siteleri günümüz teknolojileri sayesinde %80 oranında mobil kullanıcılar tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yüzden tercih edilen tasarımların mobil uyumlu ( responvise ) olmaları çok önemlidir. Hiç kimse mobil de düzgün çalışmayan bir web sitesine sahip olmak istemez.

İçerik:Web sitelerinin kullanıcılarına verdiği mesajlardır. Düzenli bir biçimde yazılan yazılar görseller ile zenginleştirilerek kaliteli bir hal almaktadır. Aradığı bilgiye ulaşan kullanıcılar o web sitesinde daha fazla vakit harcayarak sitenizin kalitesini arttıracaktır.

SEO ( Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu ):Kısaca açıklamak gerekirse internet üzerinde bulunabilir olmak. Google’da yüksek sıralamalarda çıkmak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Yukarıda bulunan tüm başlıklar başarılı bir şekilde yerine getirilmelidir. Ama bu iş o kadar da basit değildir. Konusunda uzman ve tecrübe sahibi yazılımcı ( web master ) tarafından hazırlanmış web siteleri ile kullanılırsa hedefe ulaşmak kolaydır.

Web tasarımı ( Web Sitesi ) yaptırırken nelere dikkat etmeli?

  • Mobil uyumluluk
  • Detaylı yönetim paneli
  • Kullanıcı dostu tasarım
  • Temiz kodlama
  • Hızlı ve güvenilir hosting / sunucu seçimi
  • Doğru alan adı seçimi

En önemlisi ise yapılacak işin iyi planlanması. Sebebi ise web tasarımı yapılırken en başta yapılması gereken yapılacak işin ne olduğudur. Yazılımcı işe başlar işin sonuna geldiğinde bu böyle değildi, şurayı şöyle değiştirsek gibi sorunlar hem yazılımcı hem de müşteri tarafından zaman ve maliyetlidir.

Web tasarımı maliyetleri ne kadardır?

Web tasarımı maliyetleri yapılacak işin büyüklüğü ve detayına göre şekillenmektedir. 100 TL’ye de web tasarımı yaptırabilirsiniz 100.000 TL’ye de bu tamamen yapılan işin büyüklüğü ile alakalıdır. Belirli bir fiyat etiketine sahip değildir.

Web tasarımı ne kadar sürer?

Web tasarımı süreçleri ilk olarak yapılacak işin detaylı bir şekilde projelendirilmesiyle başlar ve test aşamasından sonra yayına geçer. Arada geçen sürede ise yapılacak proje kodlanır gerekli yazılım dillerinden destek alınır ve test edilir. Hata veren yazılımlar hem kullanıcıları hem müşteriyi hem de yazılımcıyı olumsuz etkiler. Bu yüzden web tasarım süreci değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer kaliteli bir web sitesi ( web yazılımı ) isteniyorsa uzun süre ve maliyetlerden kaçınılmamalıdır.

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU

i love coding but i'm looking for the best code...

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU