Php Nedir, Ne İşe Yarar?

Php Nedir, Ne İşe Yarar?

Php Nedir, Ne İşe Yarar?

Php, dinamik web sayfaları hazırlamak için geliştirilmiş programlama dillerinden bir tanesidir. Php’nin icadı ise 1995 senesinde kökeni Danimarkalı olan Kanadalı yazılım mühendisi Rasmus Lerdorf tarafından programlama dili olarak hazırlanmıştır. Lerdorf tarafından icat edilme sebebi ise internet sitelerinde bulunan anasayfaların ziyaretçi sayılarını saymakmış. Kısa süre içerisinde diğer yazılımcılar tarafından da kullanılmaya ve geliştirilmeye devam edilmiştir. Php günümüzde bağımsız geliştiriciler tarafından halen geliştirilmektedir.

Php ile geliştirilmiş web sitelerine örnek vermek gerekirse; Facebook, Twitter, Wikipedi ve Google

Php’nin açılımı nedir?

Php, uzun yıllar boyu Personal Home Page olarak anılsa da ayni Kişisel Ana Sayfa, günümüzde Php’nin açılımı Hypertext Preprocessor yani Üstün Yazı Ön İşlemcisi olarak adlandırılmaktadır.

Php, ücretsiz bir programlama dili olduğu için herhangi bir lisans ücreti ödenmeden geliştirilme yapmanıza olanak sağlar. Sanal sunucular da dahil olmak üzere hemen hemen bütün işletim sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Basit ve anlaşılır söz dizimi sayesinde öğrenmesi ve geliştirmesi oldukça kolaydır. Hızlı olduğu için yazılan kodları çok çabuk bir şekilde yorumlar ve çalışır. Günümüzde birçok veri tabanı yönetim sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışır. Birden fazla kaynağa sahiptir ve açık kaynak kodludur bağımsız geliştiriciler sayesinde geliştirilebilir.

i love coding but i'm looking for the best code...

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU