C# ( C Sharp ) Nedir?

C# ( C Sharp ) Nedir?

C# ( C Sharp ) Nedir?

C#, Microsoft’un geliştirmiş ve halen geliştirmekte olduğu yeni nesil programlama dillerinden biridir. Microsoft tarafından geliştirilen C# yine Microsoft tarafından geliştirilmiş olan .Net dillerinden sadece bir tanesidir. Her ne kadar Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır.

C Sharp, yazılım sektöründe oldukça sık kullanılan C ve C++ etkileşimi ile türemiş bir dildir. Ortak platformlarda taşınabilir olan ( Portable language ) Java programlama dili ile birçok açıdan benzerlik göstermektedir. En büyük özelliği ise .Net Framework platformu için hazırlanmış tamamen nesne yönelimli programlama ( Object Oriented Programming ) dili olmasıdır.

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan C++ ve Visual Basic dillerindeki tutarsızlıkları ortadan kaldırmak amacıyla üretilmiş olup, kısa sürede nesne yönelimli programlama alanında kendine büyük bir pay almayı başarmıştır. Ayrıca gelişmiş hata ayıklama sistemi sayesinde oluşabilecek hataları daha kodlama aşamasında görmek mümkündür.

Pek çok yazılımcı tarafından kullanılır olduğundan internet üzerinde takıldığımız noktalarda bilgiye ulaşmamız kolaydır.

C# programlama dilinin geliştirilmesine öncülük eden isim Anders Hejberg olmuştur. Geliştirildiği günden bu yana halen güncellenmesine devam edilen C#, günümüzde masaüstü uygulamalarından web uygulamalarına ve oyun geliştirme aşamalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

C# Programlama Dili İle Neler Yapılabilir?

  • Windows Form Uygulamaları
  • Web Form Uygulamaları
  • Mobil Programlama
  • Oyun Programlama
  • Web Servisleri
  • DLL Yazma

Yukarıda bulunanlar C# programlama dili yardımı en sık yapılan işlerdendir.

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU

i love coding but i'm looking for the best code...

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU