2 Ocak 2021

Bitcoin nedir

Bitcoin nedir

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası ve resmi bir kuruluş ile bağlantısı olmayan elektronik para birimidir. En popüler elektronik para birimleri arasında liderdir.

Virgülden sonra 100 milyon basamağa kadar küçülebilir. Bitcoin, Ocak 2009 yılında ortaya çıkmış ve kısa sürede en çok kullanılan kripto para birimi olmuştur.

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bilinmeyen bir kişi yada kişiler tarafından ortaya çıkmıştır. Kısaca BTC olarak adlandırılan Bitcoin, sanal para birimi, kripto para birimi, dijital para birimi gibi adlandırılmaktadır.

Sanal bir para birimi olduğu için fiziksel olarak elinize alamazsınız. Günümüzde fiziksel olarak Bitcoin üretildi fakat içerisinde özel kodları bulunmayan fiziksel Bitcoinler hiçbir değer taşımamaktadır.

Nakit paraların çevrimiçi versiyonu gibi düşünebilirsiniz. İnternet üzerinden alış-veriş yapabilirsiniz. Ancak birçok ülke bu sanal para birimini tamamen yasaklamış durumda ve birçok alışveriş mağazası Bitcoin ile ödeme almamakta.

Maksimum üretilebilecek Bitcoin sınırı 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır. İlk Bitcoin transferi, Satoshi Nakamato ve Bitcoin'i geliştirmesi için ona yardımcı olan Hal Finney arasında olmuştur.

İlk Bitcoin alışverişi ise; 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 adet Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir.

2020 Yılında piyasadaki toplam Bitcoin miktarı, 18.443.000 seviyelerindeydi ve bunun parasal karşılığı 182.967.000 milyar dolar ediyordu.

Bitcoin ne demek

Bitcoin nedir

Bitcoin denildiğinde aklınıza sanal para, kripto, çevrimiçi yada dijital para biriminden bahsediliyor demektir. Soğuk ve Sıcak cüzdan kavramı olan dijital dünyanın en değerli para biri Bitcoin açık kaynaklı bir koddur.

Üretimi yapılabilen fakat çok güçlü bilgisayar gücüne ihtiyaç duyulan bir sektörü bile vardır. Bitcoin madencileri diye adlandırılan kişiler Bitcoin üretenler için söylenmektedir. Bitcoin'e herkes katılabilir.

Bitcoin nasıl çalışır

Bitcoin nedir

Her Bitcoin temelde bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda veya soğuk cüzdanlarda saklanan bir dosyadır. Bitcoin ticaretinde bu dosyalarınızda bulunan kodlardan birazını yada tamamını karşı tarafa gönderebilirsiniz.

Başkalarıda aynı şekilde sizlere Bitcoin kodlarını gönderebilir. Yapılan her işlem Blockchain adı verilen halka açık bir listede kayıt altına alınmaktadır.

Yapılan bu kayıt ile, insanların sahip oldukları Bitcoinlerini, harcamalarını, kopyalamalarını engellemek ve yapılan işlemi geri almalarını engellemek için Bitcoin tarihinin izini sürmeye yarar.

Blockchain nedir

Bitcoin nedir

Blockchain; Bitcoin, ticaretinin halka açık bir şekilde tutulan muhasebe defteri olarak adlandırılabilir. Blockchain'de her işlemin kalıcı bir kaydı oluşturulur ve buna "block" denir.

Blockchain teknolojisi, Bitcoin'in ardından gelen 6.000'den fazla kripto para biriminin kalbinde yer almaktadır. Piyasada bulunan bütün kripto para birimleri Blockchain sistemini kullanmaktadır.

Neden Bitcoin

Bitcoin nedir

Bitcoin, anonim olarak ürün satın almak için kullanılan dijital bir para birimidir. Ek olarak, uluslararası ödemeler kolay, ucuz ve hızlıdır çünkü bitcoin'ler herhangi bir ülkeye bağlı değildir veya düzenlemeye tabi değildir. 

Küçük işletmeler, kredi kartı ücreti olmadığı için onları kullanmak isteyebilir.  Bazı insanlar, değerinin artacağını düşünerek yatırım olarak Bitcoin'i satın almaktadır.

Kendine göre borsası bulunan Bitcoin, her geçen gün değerlenmeye devam etmektedir.

Bitcoin nasıl alınır

Bitcoin nedir

Bitcoin satın almanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri, kripto para borsaları üzerinden gerçek para karşılığında satın almaktır.

Diğer bir yol ise, kendi Bitcoin kodlarınızı üretmektir. Diğer bir deyişle Bitcoin Madenciliği yaparak sahip olabilirsiniz.

Bitcoin almak için piyasada birçok web sitesi ve uygulama bulunmaktadır. Dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Fakat Bitcoin satın almadan önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz platformu iyice araştırmalısınız. Bitcoin'in fiyatı Arz-Talep ilişkisine bağlı olarak değişmektedir.

Bitcoin platformlarından anlık olarak fiyatını öğrenebilirsiniz. Yüz milyonda bir birime kadar ayrılarak Bitcoin alım satımı yapılabilmektedir.

Dilediğiniz miktarda ticaret yapabilirsiniz. Son olarak Bitcoin satın almak için sanal bir Bitcoin Cüzdanına ihtiyacınız vardır. Seçtiğiniz platformdan bu cüzdanı kolayca oluşturabilirsiniz.

Bitcoin ticaretine girmek için platformlar sizden bazı bilgiler talep edecektir. Bunları eksiksizce doldurmanız önemlidir.

Bir başka yazımda görüşmek üzere.

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU

Visual Basic Nedir?

Visual Basic Nedir?

Visual Basic, Microsoft tarafından oluşturulmuş bir programlama dilidir. Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiştir. Yüksek Seviye Programlama Dili olan V...

Nedir

23 Ocak 2021

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Yüksek Seviyeli Programlama Dili Nedir?

Herhangi bir program oluşturmak istediğimizde ilk olarak bu işi bilgisayarlara veya makinelere anlatabilmemiz gerekmektedir. Programlama dilleri yardımı ile yap...

Nedir

21 Ocak 2021

DMCA Nedir

DMCA Nedir

Birçok internet sitesinde DMCA logosunu görmüşsünüzdür. Peki bu DMCA nedir? Ne işe yarar hiç merak ettiniz mi? 1948 yılında yürürlüğe girmiş olan İnsan Hakları ...

Nedir

14 Aralık 2020

Unity Nedir

Unity Nedir

Unity, bilgisayarlar, oyun konsolları ve mobil cihazlar için video oyun geliştirmek için kullanılan bir oyun motorudur. Unity Technologies tarafından geliştiril...

Nedir

20 Aralık 2020

CSS Nedir

CSS Nedir

CSS, düzen, renkler ve yazı tipleri dahil olmak üzere sunum ve içeriğin ayrılmasına izin vermek için geliştirilmiştir. CSS kullanarak, aynı anda birkaç web site...

Nedir

17 Aralık 2020