Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU | Full Stack Developer

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)


Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Merhaba, mevcut web sitelerinizin analizi, gerektiği yerde öneri yada düzeltme, yine gerekli olursa web sitenizin yazılım yada alt yapısın değişikliği konularında yapacağım çalışmalardan bahsetmek istiyorum.

Web Site Analizi


Hali hazırda bulunan web sitenizi ya da web sitelerinizi analiz ederek gerekli düzeltmeler önerebilirim. İnternet üzerinde bulunabilir önemli bunu diğer hizmetim olan Web Tasarım - Web Yazılım başlığı altında açıklamıştım. 

Yanlış Düşünce


Evet, internet üzerinde bulunabilir olmak için ilk adım bir web sitesi sahibi olmak. Web sitesi sahibi olduktan sonra “benim artık internet sitem var. Arayanlar beni bulur, ürünlerimi kolay satarım, paraya para demem” der çoğu insan. Ama işin aslı hiçte öyle basit değil..

Doğru Düşünce


Evet, internet siteniz olabilir, size göre çok güzel de olabilir. Peki web siteniz SEO uyumlu mu? Kendinize sormanız gerekenler;

  • Web sitem arama motorlarının sevdiği tarzda mı?
  • Web sitem mobil uyumlu mu?
  • Web sitemde gereksiz kod kullanılmış mı?
  • Web sitemde bulunan görseller aşırı mı büyük yoksa aşırı mı küçük?
  • Web sitem ziyaretçilerin aradığını bulmasına yardımcı oluyor mu?
  • Ürün ya da hizmetlerimi detaylı bir şekilde açıkladım mı?
  • Ürün ya da hizmetlerimin bulunduğu sayfalara ulaşmak kolay mı?
  • Web sitem yeterince hızlı çalışıyor mu?
  • Hosting / Sunucu ayarlarım optimize edildi mi?

Yukarıda bulunan soruları kendinize sorun. Eğer hiçbir fikriniz yoksa bir uzmana işi bilen birilerine danışın. Ya da iletişim bilgilerim aracılığı ile bana ulaşın analiz edelim. Doğru ve yanlış yapılan işlemleri, yerleri düzeltelim.

SEO’nun %50’si Kaliteli Web Yazılımları


Unutmayın SEO, kısa sürelerde yapılacak bir çalışma değildir. Uzun sürer yerine göre maliyetli olabilir. Güncel teknolojileri kullanan web yazılımları sayesinde emin olabilirsiniz SEO’nun %50’sini başarmış olursunuz. Bu yüzden web sitelerinizi yaptırdığınız kişi ya da kuruluşlara web sitelerinizi nasıl yönetebileceğinizi sorun. Yazılımın kontrolu sizlerde olsun. Site üzerinde herhangi bir değişikliği yazılımcı olmadan değiştirebilir olmanız gerekmektedir.

Bu yüzden yukarıda anlattığım gibi sorunlarınız olabilir. Lütfen benimle iletişime geçin. İşletmenizi ya da bulunabilirliğini arttırmak için sizler için özel geliştirmekte olduğum SEO Uyumlu Web Yazılımları sayesinde kendinize fayda sağlayın.

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU


Web sitem arama sonuçlarında çıkmıyor. Ne yapmam gerek?

Web sitenizin arama sonuçlarında çıkmamasının birden fazla nedeni olabilir. Web siteniz için detaylı bir şekilde analiz yapılmalı.


Arama sonuçlarında nasıl üst sıralarda çıkabilirim?

Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmeniz için önünüzde uzun bir yol var. Detaylı bir analiz sonrası plan yapılmalı ve kaliteli bir web sitesine sahip olunmalı.


1. Sıraya garanti bir şekilde nasıl gelebilirim?

Kısaca şöyle diyeyim. Google 1 tane ve 1. sırada 1 tane. Kim size 1. sırayı garanti ediyorsa ona güvenmeyin.